Promenada nadmorska w Dziwnowie

Promenada nadmorska w Dziwnowie ciągnie się przez prawie 2,5 km szczytem wydm.

Promenada w Dziwnowie – długość

Dziwnowska promenada to tak naprawdę 3, połączone ze sobą, odcinki o łącznej długości 2 300 m.

Promenada wschodnia w Dziwnowie

Pierwszy i zarazem najstarszy jest odcinek promenada wschodnia (ulice Parkowa – Szosowa). To pozostałości przedwojennej promenady z lat świetności dziwnowskiego uzdrowiska (zobacz historia Dziwnowa). Promenada jest wąska, wokół rośnie bujna roślinność wydmowa.

Promenada centralna w Dziwnowie

Promenada nadmorska w Dziwnowie
Nasza promenada nadmorska w Dziwnowie to bardzo popularne miejsce w czasie jesiennych i wiosennych sztormów.

Drugi odcinek to promenada w ścisłym centrum miasta, biegnie między ulicami Żeromskiego – Parkowa. Jest to odcinek oddany w 2012 roku. To szeroki chodnik z charakterystycznymi drewnianymi barierkami. Wzdłuż tego odcinka stoją białe latarnie i ławeczki, które nawiązują do zabudowy uzdrowiskowej z początku XX wieku. Przy każdym wejściu znajdują się murowane toalety – stylem nawiązują do przedwojennej zabudowy Dziwnowa.

Promenada zachodnia w Dziwnowie

Promenada Dziwnów
Drewniana promenada w Dziwnowie to najnowsza część, która powstała w 2018 roku.

Trzeci odcinek nadmorskiej promenady w Dziwnowie to najnowsza inwestycja oddana w 2018 roku. Drewniany pomost, wzniesiony na palach łączy zejścia z ulic Przymorze i Żeromskiego. 600- metrowy odcinek wzniesiony jest na koronie piaszczystej wydmy. Co kilkadziesiąt metrów jest taras widokowy z ławeczkami. Przy każdym zejściu znajduje się sanitariat.

Kamera na promenadzie w Dziwnowie

Na promenadzie w Dziwnowie, w okolicach ul. Parkowej jest kamera internetowa, która pokazuje na żywo plażę w Dziwnowie. To najlepszy sposób, by sprawdzić jaka pogoda w Dziwnowie jest aktualnie. Kamery internetowe w Dziwnowie warto obserwować przez cały rok. Spektakularne sztormy, widowiskowa zima i wręcz polarny krajobraz, czy kolorowe lato i radosna wiosna – uwierzcie naprawdę warto.

Atrakcje w okolicy promenady w Dziwnowie

W okolicy promenady w Dziwnowie nie brakuje ciekawych miejsc. Przy ulicy Parkowej znajduje się Muzeum Dziwnów. To ciekawa wystawa poświęcona historii miasta oraz regionu. W tej samej okolicy znajduje się Nautica Park Dziwnów – wystawa edukacyjna, gdzie można samodzielnie przeprowadzić eksperymenty z wodą, poznać prawa fizyki oraz odkryć tajemnice Bałtyku.  Tuż obok znajduje się tablica upamiętniająca kataklizm, który doprowadził do zniszczenia uzdrowiska. Głaz z tablicą pamięci Tajnego Szpitala Polowego nr 205 to kolejna ciekawostka przy ulicy Parkowej.

Przy wejściu na promenadę od ulicy Kochanowskiego zobacz Skwer Przyjaźni w Dziwnowie, z symbolami miast partnerskich. Jest też nowy park, którym dotrzemy do wejścia od ulicy Reymonta. Tam tablica pamięci 1. Batalionu Szturmowego (zobacz Festyn Komandosa) oraz Aleja Gwiazd Sportu. Jak widać, nadmorska promenada w Dziwnowie to miejsce warte odwiedzenia dla każdego.

Dziwnów Promenada – zdjęcia

Promenada nadmorska w Dziwnowie jest miejscem, które jest ciekawe o każdej porze roku. Warto się wybrać tu z aparatem i zrobić kilka pamiątkowych fotek.