Muzeum Rybołówstwa Dziwnów

Dziwnów to ważny port rybacki polskiego wybrzeża. Poznaj historię rybaków na Bałtyku oraz codzienną pracę i życie na morzu. Poznaj najciekawsze atrakcje w Dziwnowie oraz ciekawostki z historii tego nadmorskiego miasta.

Historia rybołówstwa morskiego – S.P.R.M. Belona w Dziwnowie

Muzeum i wystawa rybacka
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Dziwnowie to również historia SPRM Belona.

Muzeum rybołówstwa w Dziwnowie znajduje się przy ulicy Parkowej 6, przy samym wejściu na plażę. Zaprezentowano tu historię polskiego rybołówstwa, której Dziwnów był ważnym ośrodkiem. Spółdzielnia Pracy Rybołówstwa Morskiego Belona w Dziwnowie obsługiwała odcinek wybrzeża od Świnoujścia do Kołobrzegu, a należące do spółdzielni kutry pływały na odległe bałtyckie łowiska. Dzisiaj po spółdzielni pozostały wspomnienia, a dziwnowskie kutry zostały w większości zezłomowane po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Ci właściciele kutrów, którzy oparli się nakazom i restrykcjom unijnym, pływają na mniejszych łodziach.

Wystawa rybacka w Dziwnowie

Bogata ekspozycja zawiera sieci i narzędzia stosowane w pracy na morzu.  Ciekawym elementem jest kuter rybacki,  budzący największe emocje wśród dzieci. Najmłodsi oprócz eksponatów muzealnych zainteresują się modelami edukacyjnymi, które pozwalają samodzielnie poznać zasady działania wielu przedmiotów wykorzystywanych przez rybaków. W Muzeum Rybołówstwa w Dziwnowie można poznać też gatunki ryb, które żyją w Morzu Bałtyckim oraz zagrożenia ekologiczne.

Muzeum nad morzem

Muzeum w Dziwnowie jest chętnie odwiedzanym punktem na mapie atrakcji nad morzem. W jednym miejscu zlokalizowano kilka wystaw tematycznie związanych z Dziwnowem. Muzeum Rybołówstwa otwarte jest w okresie od maja do października. Ceny biletów i godziny otwarcia można znaleźć na stronie internetowej muzeum rybołówstwa w Dziwnowie. Jeżeli wybieracie się z dziećmi warto zapytać o bilet rodzinny. Zwiedzanie odbywa się w trybie indywidualnym lub z przewodnikiem. Zniżki obejmują też grupy zorganizowane. Na zwiedzenie całej wystawy trzeba sobie zarezerwować minimum godzinę.