Festyn Komandosa w Dziwnowie

Święto Wojsk Specjalnych to jedna z ciekawych atrakcji militarnych nad morzem. Trzydniowa impreza pn. Festyn Komandosa w Dziwnowie jest okazją do zobaczenia aktualnego wyposażenia wykorzystywanego w polskich wojskach specjalnych.

Komandosi JW 4101 zdjęcia z poligonu
Czerwone Berety w Dziwnowie. Żołnierze ćwiczyli sztuki walki oraz dywersję w warunkach bojowych.

Otóż w w dziwnowskich koszarach ukryto najtajniejszą polską specjednostkę Układu Warszawskiego. Elitarna jednostka komandosów o kryptonimie 4101 miała być tajną bronią bloku komunistycznego w ataku na Europę zachodnią. Dziwnowscy komandosi ćwiczyli działania dywersyjne m.in. na terytorium Niemiec, a nabyte umiejętności wykorzystali w boju, podczas ataku na Czechosłowację w 1968 roku. Żołnierze służący w Dziwnowie dali podwaliny pod stworzenie polskich wojsk specjalnych, w tym Gromu, Formozy, czy JWK. To komandosi JW 4101 byli pierwszymi żołnierzami tych jednostek, będących chlubą naszej armii.

Dziwnów Festyn Komandosa skoki spadochronowe
Skoki spadochronowe w Dziwnowie wprost do wody są ryzykowne i są najważniejszym punktem programu festynu.komandosa.

Dziwnów i komandosi dzisiaj

Obecnie w Dziwnowie nie ma już specjalsów, ale mieszkają tu emerytowani komandosi, pamiętający służbę w okresie PRL-u. Po jednostce pozostało kilka tablic pamiątkowych oraz imprezy integracyjne organizowane przez Związek Spadochroniarzy Polskich. Każdego roku odbywa się Festyn Komandosa w Dziwnowie, którego największą atrakcją są skoki spadochronowe do wody, wykonywane przez żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Turyści odwiedzający Dziwnów w trakcie festynu Komandosa mogą zobaczyć wystawy sprzętu wojskowego i broni oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Festyn Komandosa Dziwnów 2018
Jarmark militarny to raj dla miłośników wojskowości i tematyki militarnej. W Dziwnowie traw 3 dni.

Termin Festynu Komandosa w Dziwnowie 2018

Festyn komandosa w Dziwnowie jest organizowany dzięki dofinansowaniu Gminy Dziwnów i odbywa się w ostatni weekend sierpnia w okolicach Hali Sportowo-Widowiskowej przy Alei Gwiazd Sportu. Nie jest to ostatnia impreza nad morzem w okresie letnim, kalendarz imprez gminy Dziwnów ma jeszcze kilka ciekawych pozycji w tym okresie.

Wystawa poświęcona Komandosom JW 4101

Przez całe lato można zapoznać się z historią komandosów w Dziwnowie, zobaczyć oryginalne elementy ich wyposażenia bojowego, a nawet zobaczyć mundury, spadochrony, sprzęt łączności. Wystawa jest stałym elementem wystawy Nautica Park Dziwnów, przy ulicy Parkowej 6.  Muzeum Rybołówstwa  Dziwnów oraz tajemnice Dziwnowa to tylko część atrakcji w Dziwnowie jakie czekają Was w Tym miejscu.